درخت هویت

همیشه یک بیزینس را مثل یک زمین و یک درخت میبینیم؛ که اجزای آن زمین، ریشه، تنه درخت، شاخه، برگ و میوه است.

زمین یا بستر، مهمترین بخش بیزینس ما است؛ اگر بستر درست انتخاب نشود و یا بهتر و ساده تر بگوییم اگر یک هویت سازی صحیح انجام نشود، مثل آن است که یک درخت سیب را در گلدانی کاشته باشیم که ظرفیت توسعه ندارد و نهایتا مناسب یک گیاه تزیینی است. همانطور که یک گیاه تزیینی را در خاک باغچه کاشتن، باعث از بین رفتن آن خواهد شد. در واقع زمین و بستر به نوعی هویت یک محصول است که اگر جایگاه مناسب باشد، در آینده میتواند ثمر مناسب داشه باشد.

زیرساخت ها و سیستم ها، حکم یک ریشه در خاک و یستر را دارند که در تمام سلول های یک ساختار و محصول تاثیرگذارند و تمام DNA و هویت های واقعی را از خاک گرفتند و به آنها می رسانند.

تنه درخت و شاخه و برگ ها آن حکم لایه های زیرساختی را دارند که به سیستم ها وصل شده اند. منابع انسانی، مالی، مارکتینگ، فروش و تولید از این قسمت ها می باشد و نهایتا میوه که محصول این فرایند عظیم است و فعالیت تمام اجزا باعث رسیدن به آن میشود که DNA این فرایند در آن ظاهر میشود.

حال بیاییم فکر کنیم چه خواهیم کرد اگر یک درخت داشته باشیم…؟

دانه ای در بستری کاشته و نگهداری میکنیم تا شکل گرفته و رشد کند و به ثمر برسد. در مواقعی به آن کود میدهیم تا تقویت شود و گاهی آن را سمپاشی میکنیم تا از گزند آفات در امان باشد. اما آیا واقعا ما در ساخت یک بیزینس اینگونه عمل میکنیم یا میخواهیم بدون بسترسازی به درختی پربار برسیم و سریع نتیجه بگیریم و بزرگ شویم؟ آیا امکان پذیر است درختی را در گلدانی کاشته و محصول یک باغ را برداشت کنیم؟

ایجاد هویت، داشتن سیستم، ارتقا سیستم، حفاظت از گزند به زیرساخت ها از جمله فرایندهایی است که میتوان با استفاده از آنها، یک محصول خوب، باهویت و ماندگار داشته باشیم. اما موضوع به اینجا ختم نمیشود و قسمت مهم این فرایند دیده شدن است تا بتوان محصول خود را معرفی کرد. همانطور که در ابتدا گفتیم زمین و یا بستر مهمترین بخش یک بیزینس است؛ اما نه فقط در راستای ساخت هویت بلکه جایگاهی که ما درخت بیزینس خود را میکاریم، بسیار مهم است.

تصور کنید شما یک درخت با تمام مشخصه های گفته شده را در کویر بدون هیچ رهگذری کاشته و انتظار دیده شدن و بارور شدن داشته باشید و یک درخت را در یک تپه زیبا با منظره بسیار عالی و دید خوب در بهترین و شلوغترین محل بکارید، کدام درخت و محصول بهتر و ماندگارتر خواهد بود و دیده خواهد شد؟ اهمیت زمان و بستر در اینجا مشخص تر میشود؛ چرا که علاوه بر ایجاد هویت جایگاه سازی محصول را هم در بر خواهد داشت.

اگر کل این فرایند را بررسی نماییم به یک مساله خواهیم رسید و آن استراتژی و آنالیز صحیح یک سیستم است که وقتی قرار است درخت یک بیزینس شکل بگیرد، بستر مناسب را جهت ایجاد هویت و جایگاه جهت معرفی و پروموت انتخاب نماید و فرایند مسیر را تا رسیدن به محصول و ارائه به بازار جلو ببرد و به گونه ای فعالیت نماید تا باشگاه مشتریان قوی ایجاد نموده که مشتریان محصول را تبدیل به مشتریان وفادار نماید.

کسب و کار به مانند یک درخت است که اگر در زمین مناسب ریشه ننماید و به تمام اجزای آن رسیدگی نشود به محصول دلخواه نخواهیم رسید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *