نقش منابع انسانی در موفقیت سازمان ها

منابع انسانی یکی از مهمترین بخش های یک مجموعه به حساب می آید که متاسفانه در اغلب بنگاه های کار آفرینی توجه صحیح به این سرمایه بزرگ نمی شود.

عدم برنامه ریزی صحیح جهت منابع انسانی باعث از بین رفتن یک پتانسیل می شود و گاه عدم شناخت صحیح از افراد باعث میشود شخص مورد نظر و موقعیت شغلی او را به خطر بیندازیم.

ما فکر میکنیم اگر قبل از استخدام و بکارگیری نیرو بتوانیم دقیقا موقعیت مورد نظر از لحاظ جایگاه را بررسی کنیم و بدانیم چه فردی صلاحیت گرفتن آن جایگاه را دارد با وسواس در انتخاب افراد با تست های شخصیتی، میتوان یک فرد مناسب را جهت موقعیت مورد نظر انتخاب نمود.

اما آیا کار ما در اینجا به خاتمه میرسد و موفق شده ایم؟ باید بگویم خیر، ما در ابتدای راه هستیم. اگر انتظار داریم منابع انسانی ما به کارایی کامل برسد، می بایست یک گام زیر بنایی و مستمر را برداریم و آن آموزش است.

هدف از آموزش صرفا آموزش های آکادمیک نیست؛ بلکه در کنار آموزش های آکادمیک مرتبط، جهت ارتقا می بایست آموزش های حرفه ای در اعماق فعالیت یک مجموعه را ببیند تا همانند یک مدیر و موسس مجموعه تفکر تاسیس آن مجموعه را حس نماید و بتواند در حوزه خود با خلاقیت و نوآوری قدم های بلندی را بردارد.

اما اگر فکر میکنیم هم اکنون به نقطه مثبت و کامل رسیده ایم باید بگوییم سخت در اشتباهیم. شکوفایی یک نیروی انسانی در یک مجموعه یا سازمان برای استفاده از خلاقیت های خود در راستای آموزش نیاز به انگیزه دارد. او می بایست بداند آن مجموعه قسمتی از او، و او، قسمتی از مجموعه است و مورد احترام  و ارزشمند است و حس کند که یک رابطه دو طرفه بین او و مجموعه وجود دارد.

باتوجه به مهم بودن این مسئله، تیس نت سعی دارد در راستای توسعه زیرساخت مجموعه ها، تجارب خود را هرچند کوچک در اختیار دوستان خود قرار دهد تا شاید گامی موثر برداشته باشد.

بزرگترین سرمایه یک مجموعه، منابع انسانی است که برای به دست آوردن و حفظ آن باید برنامه ریزی زیرساختی انجام داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *