ایمیل مارکتینگ چیست – تاریخچه ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟

مقدمه ای بر ایمیل مارکتینگ

در این مقاله میخواهیم اول از آغاز داستان ایمیل مارکتینگ (Email marketing) بگیم تا بهتر متوجه بشید. سال های قبل وقتی با یاهو کار میکردیم وقتی ایمیلی ناشناس برایمان می آمد نمی دانستیم که قضیه ی پشت این ایمیل ها چیست و به چه دلیلی برای ما می آید اما امروزه کاملا میدانیم که حتما این ایمیل ها برای فروشگاه یا بیزینسی هست که محصولات و خدمات خود را میخواهد به ما معرفی کند و یا میخواهند اطلاع رسانی برای تخفیف هایشان انجام دهند.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

در دهه هفتاد میلادی گری توئرک از سازمان تجهیزات دیجیتال اولین ایمیل انبوه را به تقریبا ۴۰۰ مشتری فرستاد و از این طریق توانست ۱۳میلیون دلار محصولات خود را به فروش برساند. این شخص پدر اسپم دنیا نامگذاری شد و از آن زمان به بعد متوجه تاثیرگذاری ایمیل های انبوه شدند.
تا اواخر دهه ۹۰ بازاریابی به روش های سنتی مثل تلفن و پست و چاپ بود اما در سال ۱۹۹۱ با معرفی و فراگیرتر شدن اینترنت و در دسترس بودن آن به تمامی افراد در سراسر دنیا دریچه ی جدیدی به ارتباطات انبوه گشود و روشی کاملا تازه و کم هزینه و به صرفه برای بازاریابان بود.

این سادگی و کم هزینه بودن ارتباط با مشتری دردسرهایی هم داشت. اینباکس های افراد با انبوهی از ایمیل ها مواجه شده بود که بسیار ازار دهنده بودند. به همین دلیل قوانینی وضع شد که گیرنده می توانست ایمیلی که نمیخواست را اسپم کند و یا کلا بلاک کند. از این پس برای تمامی صاحبان کسب و کار روشن شد که فقط صرفا ایمیل فرستادن و تبلیغ کردن کافی نیست و باید طبق استراتژی خاصی این کار را انجام بدهند.

۱٫ مرتبط بودن ایمیل به گیرنده

۲٫ ارسال به موقع ایمیل

کاربرد ایمیل مارکتینگ

به طور خلاصه بخواهیم تعریفی از ایمیل مارکتینگ کنیم می شود گفت ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی هرنوع بازاریابی که است که از طریق ایمیل صورت می گیرد به عنوان مثال برای فروش محصول، ارائه ی خدمات و دعوت به کار و…
در دنیای امروز که همه ی افراد از اینترنت برای همه ی کارهایشان استفاده می کنند از طریق ایمیل مارکتینگ می توانند مشتریان بیشتری داشته باشند و دیگر مانند قدیم لازم نیست منتظر باشند تا مشتری سراغ آن ها بروند.

در این روش خودشان سراغ مشتری رفته و محصول و خدمات خود را  ارائه می دهند و راه برقراری تماس را به مشتری معرفی می کنند. محاسن این روش این است که بسیار راحت، سریع و ارزان است و سرمایه با نرخ بازگشت ۴۳۰۰% می باشد. یعنی ۴۳ دلار برای هر سرمایه گذاری که ایمیل مارکتینگ را تبدیل کرده به یکی از بهترین ابزارهای بازگشت سرمایه. در نتیجه افزایش ارتباط موثر یک کسب و کار با مشتری های حال حاضر و قدیم به این منظور که فروش ادامه پیدا کند و وفاداری ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *