بازاریابی محتوا چه تاثیری در تبلیغات دارد؟

بازاریابی محتوا

امروز هر فرد یا کسب و کاری، میتواند به یک ناشر (publisher) تبدیل بشود  شاید بتوان گفت مهمترین هزینه مورد نیاز برای این کار، صرفا زمان است و البته دانستن کمی بازاریابی محتوا.

راه اندازی یک اکانت در شبکه های اجتماعی هزینه ای ندارد. راه اندازی وب سایت هم، اگرچه بی هزینه نیست، اما نسبت به هزینه اجاره کردن رسانه های سنتی (رادیو، تلویزیون، مجله و بیلبورد) بسیار ارزان تر است.

میتوان گفت ده سال پیش شما یک کلیپ تبلیغاتی ده دقیقه ای درباره کسب و کار خود تولید میکردید و میخواستید صد هزارنفر آن را ببینند، امروز همان کلیپ را با هزینه ای بسیار کمتر میتوانید برای همان صدهزارنفر نمایش دهید.

طی دهه های اخیر بسیاری از رسانه های سنتی گران تر از قبل شده اند. این در حالی است که اثربخشی آنها هم به خاطر گسترش رسانه های نوین، کاهش یافته یا حداقل میتوان با اطمینان گفت سهم کمتری از بازار را به خود اختصاص داده اند. بنابراین ضمن اینکه رسانه های سنتی به تدریج سهم کمتری از کیک مخاطب دریافت میکنند، حاضر نشده اند کاهش اثرگذاری خود را بپذیرند و اتفاقا هزینه های خود را نیز متناسب با شرایط کلی اقتصادی جامعه افزایش داده اند.

طبیعی است که در این شرایط بازاریابی محتوا به عنوان ابزاری ارزان، موثر، قابل ردیابی و با مخاطب انبوه جذابیت مضاعف پیدا کرده است.

در بازاریابی محتوایی کسب و کار یا برند می کوشد تا با به اشتراک گذاری محتوای آموزشی، سرگرم کننده یا آگاهی بخش به خوانندگان کمک کوچکی کند. نتیجه این کار میتواند در قالب تغییر رفتار مخاطبان و یا آنگونه که بازاریابان مایلند، به شکل تصمیم گیری برای خرید خود را نشان دهد. در حقیقت در این نوع بازاریابی، مردم را به خرید مجبور نمیکنیم، یلکه به آنها کمک میکنیم تا بهترین تصمیم را بگیرند و شاید بهترین تصمیم آنها در این میان، خریداری از ما باشد.

در روابط عمومی نقش بازاربابی محتوا چیست؟

اینترنت موانعی را که در گذشته مانع از رسیدن صدای کسب و کارها به مشتریان هدف میشد از میان برده است. در گذشته تبلیغ کردن در تلویزیون دشوار یا بسار گرانقیمت بود. اما اکنون میتوانید یک ویدیو را به راحتی را روی یوتیوب یا فیسبوک بارگذاری کنید و پیام خود را به رایگان به میلیون ها نفر در کره زمین برسانید. همین موضوع درباره اخبار وآگهی ها نیز صادق است. امروزه برای برقراری ارتباط با مشتریان و هواداران خود به مدیر روابط عمومی نیاز ندارید.

پست های وبلاگی جای روزنامه ها را گرفته اند. فیسبوک لایو جایگزین کنفرانس های خبری سنتی شده است. همه ی آنچه برای روابط عمومی نیاز دارید زیر انگشتان دستتان به صورت رایگان قرار دارد.

مزایای بازاریابی محتوا برای سئو چیست؟

شما برای بهبود سئو کارهای زیادی میتوانید انجام دهید، اما برای افزایش قدرت سئوی وبسایت شما هیچ چیز بهتر از بازاریابی محتوا نیست و کاملا هم درست است. محتوا، به بیان ساده، یعنی اطلاعات.

هدف گوگل این است که متناسب ترین و با کیفیت ترین اطلاعات را با جستجوهای کاربران تطبیق دهد. اما اگر محتوایی با چنین ویژگی هایی تولید و توزیع نکنید شانسی برای رتبه یابی نخواهید داشت و از چشم کاربران دور خواهید ماند.

نیل پاتل (Neil Patel)، که پیشتر در مطلب دیجیتال مارکتینگ چیست از او شنیده بودیم، ارتباط میان بازاریابی محتوایی و سئو را چنین توضیح می‌دهد:
«سئو نیازمند محتواست. بازاریابی محتوایی هم یعنی محتوا. سئو بدون محتوا معنی ندارد. شما نیازمند واژگان، نوشتارها، مطالب و کلیدواژه‌ها هستید. می‌دانم که خیلی کلیشه‌ای شده است، اما باید بگویم: محتوا، سلطان است(Content Is King).»
شما در موتورهای جست‌وجو، به خاطر واژگان مشخصی که در محتوای نوشتاری خود دارید، رتبه کسب می‌کنید. محتوای بیشتر به معنی کلمات کلیدی بیشتر است؛ بدین‌ترتیب، فرصت بیشتری برای رتبه‌یابی در گوکل پیدا می‌کنید. از این روست که برای بازاریابی محتوای موفق، پژوهشِ کلیدواژه‌ها از اهمیت اساسی برخوردار است.
دیگر عامل مهم در بهبود سئو، دریافت لینک است. هنگامی که وبسایت‌های دیگر به سایت شما لینک می‌دهند، گوگل شما را به عنوان منبعی معتبر به شمار آورده و در نتیجه آن را در رتبه‌بندی لحاظ می‌کند. بهترین راه دریافت بک‌لینک که در مطلب تولید محتوای عالی که مردم را سرگرم کرده و به آنها آموزش می‌دهد و در نتیجه، آنها هم این مطالب را به اشتراک گذاشته و به آن لینک می‌دهند.
دیگر اینکه، گوگل وبسایت‌ها و منابعی را ترجیح می‌دهد که پیوسته به‌روزرسانی می‌‌شوند. ازاین رو، وقتی به شکلی مرتب محتوا منتشر کنید، وبسایت شما رتبه‌ بالاتری کسب خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر از تولید محتوا دست بکشید، گوگل چنین می‌پندارد که وبسایت شما تعطیل و غیرفعال است و از این رو، رتبه‌ی شما را کاهش می‌دهد تا از دسترسی مردم به محتوای دستِ چندم جلوگیری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *